Buldan ilçesinin Tanıtım Sitesi

 

 
 
ana sayfa buldan rehberi fotoğraf galeri linkler iletişim

Türkçe

 
 

içerik

Buldan hakkında
Buldan tarihçesi
Buldan coğrafi yapısı
Buldan'da yer adları
Buldan fotoğrafları
Buldan rehberi
Yöresel yemekler
Doğal güzellikler
Buldan belediyesi
Buldan haberler
Buldan bezi
5 Günlük hava durumu
  Buldan haberler
Dokuma Festivali
Sanat etkinlikleri
Deve Güreşi 2010
  Gezilecek Yerler
Süleymanlı yaylası
Kestane Deresi
İçme Deresi
Talat Tarakçı parkı
Yukarı vakıf çayı
Toprakçı kaşı
Triepolis Antik Kent
Yenice kaplıcaları
  İletişim
İletişim
Link verenler

Sponsorlarımız

 

Sivrioğlu İnşaat

Güvenilir inşaat emlak danışmanınız...
0256 813 3400
 
 

Buldan Yöresel Yemekleri

 
Patlıcan-Soğan (Balcan Soğan) : Çiğ (yahut közde pişirilmiş) patlıcan ve yeşil biber, (çiğ yahut yağda hafif kavrulmuş) soğan, domates, peynir ve koyu erik veya nar ekşisi yufka içine konarak dürüm yapılır. Dürüm döğülmüş çitlenbik de konulabilir.

Çağla Dürümü: Çağla ve taze çitlenbik(bedren9 havanda döğülür. Kaynamış yumurta, yeşil soğan, peynir, maydonoz doğranıp çağla-bedren döğmesi ile karıştırılır, tuz ve zeytin yağı eklenir, yufka içine konarak dürüm yapılır.

Tere-marul dürümü: Haşlanmış yumurta ve peynir doğranır; tere, marul, roka, maydonoz, dereotu, yeşil soğan yufka yerleştirilir, üzerine toz kırmızı iber ekilir, biraz zeytinyağı dökülür ve dürüm yapılır.

Oğmaç: Kuru yufka kırıntısı, peynir ve soğan karıştırılır, üzerine su serpilir, avuçta sıkılır.

Göce Yemeği: Buğday taş değirmende yarılır yani parçalar halinde kırılır. kırılmış buğday taneleri yıkanır. su ve tuz konarak kaynatılır. Ateşten indirilir. suyunu çekince içine sarmısaklı yoğurt konur ve karıştırılır. servis yapılırken üzerine tavada kırmızı biberle eritilmiş tereyağı dökülür. Arap Yemeği: Kuşbaşı doğranmış tavşan eti haşlanır veya kavrulur. Darı unu sıcak suyla yoğrularak hamur yapılır ve parmak kalınlığında çubuk haline getirilir. bu hamur çubuk küçük parçacıklara bölünür. Buğday ve darı unundan hazırlanmış tereyağlı çorba yapılır. Hamur parçacıkları ve tavşan eti bu çorbaya katılır ve pişirilir. Çentme Yemeği: Kabak küçük küpler halinde doğranır, tereyağda kavrulur, sonra üzerine yumurta kırılır ve biraz daha kavrulur. Küpeç kebabı: Oğlak veya kuzu eti küpeç içine konur. Küpeçin ağzı hamurla kapatılır ve kor üzerine konur veya fırına verilir.

Çörek dolması: Bir gün bekletilerek bayatlaştırılmış yuvarlak fırın ekmeğinin üst tarafından kabuğu el girecek kadar kesilerek alınır. Buradan ekmeğin içi boşaltılır. Çıkarılan ekmek içi ufalanır. Kıyma kavrulur, rengi kızarırken içine tereyağı ve ufalanmış ekmek içi katılarak kavurma işlemine biraz daha devam olunur. Kavurma işlemi sona yaklaşırken içine iri taneli kırılmış ceviz ve maydonoz katılır. kavrulmuş olan karışım boşaltılmış ekmeğin içine konur. kesilmiş kapakta yerine konur. Bir tepsinin içine bir kaç asma çubuğu yerleştirildikten sonra içi doldurulmuş ekmek çubukları üstüne konur. ekmeğin üstüne sulandırılmış domates salçası dökülür ve tepsi fırına konur. Bir müdet sonra sulandırlımış domates salçasından ekmek üstüne biraz daha dökülür ve tepsi tekrar fırına konur. Pekmezli Kabak Yemeği : Kuşbaşı et haşlandıktan veya kavrulduktan sonra içine sert kabak, tereyağı, su ve akşamdan ıslatılmış nohut eklenir ve kaynatılır. yemek pişirmek üzere iken içine sıcak pekmez eklenir.

Saraylı: Tepsinin dibi yağlanır. ekmek olarak yenilen, kızgın saçta pişirilmiş yufkalar su serpilerek yumuşatılır. Yufka içine iri döğülmüş ceviz konur ve yuvarlanır. Yuvarlanmış yufka tepsi tepsi içine yılancari şekilde yerleştirilir. En üste de yağ sürülüp tepsi fırına sürülür. Piştikten sonra soğumaya bırakılır. Ayrı bir kapta biraz sulandırılmış pekmez hafifçe ısıtılır, parmak yanmayacak derecede ısınmışken tepsiye dökülür. Pekmez yerine şekerli su da kullanılabilir. İncir Tatlısı: Kuru incir yıkanır, sapları kesilir ve ince dilimler halinde kesilir, süt ve şeker eklenerek kaynatılır.

Buldan Simidi: Fırından çıkmış sıcak simit bıçakla açılarak tere yağı ile yağlanır , hafif tuzlanır ve afiyetle yenir.Buldan'a gelen herkezin bu tadı tadmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Keşkek: Akşamdan ıslattığınız buğdayı geniş bir tencerenin içinde kaynatın. iyice kaynayan ve ortalarından ayrılan buğdayları bir süzgeç içine alın, suyunu süzün ve buğdayları ezin. Mikserlede çırpabilirsiniz. Ayrı bir tencerede kaynayan (koyun veya tavuk)etleri , et suyunun içerisinden çıkarın, lif lif olacak şekilde parçalanır.Büyük ayrı bir tencerenin içine kaynayan ve ezilen buğdayları koyun, üzerine et suyunu ve tuzunu ilave ederek karıştırın. Yeteri kadar et suyu koyduktan sonra (muhallebi kıvamında olmalı ) lif lif hazırlanan etleri buğdayın içine ilave edin.Tahta kepçe ile keşkeği ezerek karıştırın. iyice sakız gibi oluncaya kadar karıştırarak pişirin. Keşkeğin üzerine tereyağı ile kavurduğunuz kırmızıbiberli sosu gezdirerek sıcak servis yapın (Düğünlerimizin vaz geçilmez tadlarındandır - Olmazsa olmazı).

 
 
 
 
 
 

search

 

Tavsiye Ediyoruz

Doğal siyah üzüm pekmezi

Nöbetçi Eczaneler

Minibüs Saatleri

Hastaneler - Sağlık Ocakları

 
© 2009 - Bu web sitesi tamamen buldanli.com ekibinin çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır.Tüm hakları saklıdır.